Brünnhilde szikláján

Valló világ

2009/03/18

Hummusz a’la multikulti

A szabadságon levésnek két nagy előnye van: az egyik, hogy az istenek lánya el tudja vinni a kutyát hosszabb kirándulásokra, a másik, hogy ilyenkor van idő főzni.
Például hummuszt csinálni, ami az egyik barátnő kedvence. Amely barátnőnek van egy baszott nagy terepjárója, amivel remekül el lehet indulni a hegyek felé, lehetőleg olyan hegyek felé, amelyiken mindenféle kis patakok meg erek folydogálnak, csobognak, csacsognak össze-vissza. Mégse már másfél literes ásványvizes üvegben kellessen vinni a kutyáknak az ivóvizet, sokkal jobb az nekik is, ha csüdig beleállnak a patakba és onnan lefetyelnek.
Szóval kirándulás, ha kirándulás, akkor uzsonna, ha uzsonna, akkor fejtörés, hogy téliszalámis szendvicsen kivül ugyan mégis mi az, ami birja a hátizsákot is és finom is és meg lehet osztani a barátnővel is, meg a kutyákkal is?
Hát a hummusz biztos izleni fog a barátnőnek, az oroszos, majonézzel krémesitett és fokhagymával izesitett céklát meg nem csak én és a barátnő, de a kutya is imádja.

Nno.
A hummuszt kétféleképpen lehet előállitani. Vagy az embistenek lánya bemegy a kedvenc arab hummusz bárjába, tol egy padlizsános-paradicsomos-hummuszos pitát és csak úgy mellékesen kér egy nagy doboz hummuszt elvitelre (jó bőven megszóratva római köménnyel), vagy csinál egy adagot. Nem nagy kunszt, csicseriborsó kell hozzá, némi olivaolaj, egy-két evőkanál szezámmag, kevés zúzott fokhagyma, kevés fehérbors, és persze jó sok rómaia kömény, mert valami miatt azzal jó csak.
A kedvenc arab hummusz bár az Arany János Alkotás - Bajcsy sarkán van, operába menet pont útba esik. Az csak a baj, hogy az Operába mégiscsak ciki egy doboz olajat izzadó, római kömény illatú hummusszal beállitani, hazafelé jövet viszont már nincs nyitva.
Marad hát a házi hummusz készitése.
Nem nagy cucc, némi csicseriborsó, jó minőségű olivaolaj, kevés fokhagyma és pár csipetnyi (értsd: fél maroknyi) római kömény kell csak hozzá, meg persze internet, mert valahonnan mégiscsak meg kell szerezni a receptet.
Szóval csicseriborsó.
Újpesti piac, kedvenc magos kofa.
Lencse, felesborsó sárgában, felesborsó zöldben, májbab, fehérbab, tarkabab, menyecskebab, salátabab, gyöngybab, vesebab, kisbab, nagybab, mindenféle bab, arany mazsola, fekete mazsola, aszalt szilva, aszalt barack, tökmag héjasan, tökmag héjazva, szotyi, madárszotyi, gersli, kukorica dara, pattogatni való kukorica, egyszóval mindenféle mag, amit csak el lehet képzelni.
- Jónapot kivánok, csicseriborsó van?
- Most pont nincs, most rendeltem, a jövő héten tessék jönni.
Másik kofa, kinálat hasonló, bár babból nincs annyiféle. Viszont kutyatáp, macsakatáp, kanári eledel, nyúltáp, hörcsögszéna szinesiti a választékot.
- Jónapot kivánok, csicseriborsó van?
- Most pont nincs, de tessék megkérdezni a szomszédot.
A szomszéd mosolygós, 45 kilós, mandulaszemű szépség. Rizstészta, Vifon leves, rozsdamentes teáskanna, rozsdamentes laskaszűrő, rozsdamentes kukta, rozsdamentes kávékiöntő, indiai füstölő, mahagónira szinezett, műanyag nemlátnemhallnembeszél majmok, japán rizsfőző készlet, öntöttvas wok, teflon wok, rozsdamentes wok adja a kinálatot. Hogyafaszbacsinálják ezek, hogy negyven kilónál kövérebbre nem birnak meghizni?????
- Jónapot kivánok, csicseriborsó van?
- Cicerjibrzó? Nedjed kiló kétzáznedjven, edj kiló kilentzsáz.
- Negyed kilót kérek.
Ezek után semmi mást nem kell tenni, mint a csicseriborsót egy szűrőbe szórni és hideg viz alatt leöbliteni. Aztán egy tálkában felönteni annyi vizzel, amennyi kétszeresen ellepi és hagyni békén egy fél napra, had ázzon.
Akkor egy csipet sóval fel kell tenni, kuktában cirka 20 percet, sima, lefedett lábosban pedig egy órát főzni. A szezámmagot közben szintén beáztatni. Amikor kihül borsó, akkor vagy krumplinyomón átpasszirozni, vagy géppel a szezámmaggal együtt elturmixolni. Kell hozzá néhány csipet só, jó decinyi oliva olaj (erre ne tessék sajnálni a pénzt, olajból csak jót vagy semmilyet), egy gerezd zúzott fokhagyma, izlés szerint kevés fehérbors és római kömény kell bele.
Az igy kapott szürkésfehér krémet érdemes egy napot pihentetni a hűtőben, majd pitába kenve, vagy piritóssal, paradicsomból, uborkából és vékonyra szelt lilahagymából készül salátával enni.
Vagy oroszos, majonézes-fokhagymás céklaslátával.
Véletlenül, egy kiránduláson jöttünk rá, hogy a hummusz nagyon finom céklával. A barátnőm hummuszos pitát, én meg a már emlitett céklasalátát vittem, mások meg mást. A dolog batyusbálként működött, mindent amit vittünk rápakoltunk egy farönkre és mindenki azt evett ami megtetszett neki, vagy ami a keze ügyébe került, vagy egyszerúen csak ami maradt neki. Hát igy jöttünk rá, hogy az arab hummusz és az orosz céklasaláta baromi jó együtt.
A céklasalátának is külön története van egyébként. Egy volt főnököm, még mielőtt a főnököm lett, taxisofőrként dolgozott (a nyolcvanas években ez azért elég gyakran előfordult. Mármint az, hogy egy taxisofőrből tiz év alatt cégtulajdonos lett). Szóval egyszer beszállt a taxijába egy idős, oroszul beszélő házaspár egy magas, karcsú, huszonéves lánnyal. Ez a lány fél év múlva a felesége lett, pár évvel később én az alkalmazottja lettem, hát igy történt, hogy egyszer az asszonyka elmondta nekem a céklasaláta receptjét. Nem nagy kunszt, pár szép, ökölnyi méretű, egészséges céklát meg kell mosni és fóliába csomagolva sütőben megsütni. Esetleg pár ujjnyi vizet aláöntve kuktában megfőzni, de ezt már én, a magyar teszem hozzá, az autentikus orosz recept sütőben készül! Szóval a puhára sült céklákat langyosra kell hűteni, meghámozni és finomra reszelni. Céklánként egy soványka gerezd zúzott fokhagyma kerül bele és annyi majonéz, hogy kellemesen krémes legyen. Hideg húsok körete, piritósra kenve könnyű vacsora, vagy mint a fent leirtakból kiderül, hummuszos pita kiváló kiegészitője lehet.

Aki nem hiszi, hogy a kinaitól vásárolt csicseriborsóból készült arab hummusz orosz céklasalátával finom, az legközelebb jöjjön velem kirándulni. Garantálom, hogy nem csak hogy kiskanállal kapirgálja majd az ételhordó dobozka alját, hanem később, amikor azt gondolja, hogy senki sem figyel rá, a mutatóujjával is ki fogja törölni.

Címkék: ,

9 Comments:

  • At 10:04 de., Blogger roth said…

    Az Arany János utca melyik sarkán van? Magam is nagy humuszrajongó lennék, de eddig Budapesten én a Hummus bárra esküszöm.

     
  • At 1:25 du., Blogger Brünnhilde sziklája said…

    Igen, mert hülyeséget irtam, a Bajcsy és az Alkotmány utca sarkán van, Hummus Bar.
    Az enyém is jó lett egyébként. Nem olyan sima és krémes mint az övéké, mert nincs darálóm. Csak az apritó pohárban tudtam pürésiteni. De igy is nagyon finom, illatos, enyhe aromájú. Nagyon jól passzol hozzá mindenféle zöldség, legyen az cékla vagy zöldpaprika, vagy póréhagyma. Alig várom, hogy jó legyen a paradicsom, azzal még finomabb lesz.

     
  • At 1:31 du., Blogger roth said…

    Így már érthető :) Viszont akkor egy helyesbítésem van: tudtommal nem arab bár, hanem zsidó. A humusz ízén ez persze nem változtat :)

     
  • At 2:32 du., Blogger Brünnhilde sziklája said…

    Hát, mindig az első élmény a meghatározó.
    Hummuszt először arabokkal ettem, a csicseriborsó fasirtos pitát(falafel) sültkrumplival, salátákkal és fokhagymás-petrezselymes joghurttal, na, azt Izraelben, az zsidó kajaként maradt meg bennem. A hummuszról meg sem fordult a fejemben, hogy ne arab legyen :-))) Pláne mivel a bárban automatikusan adják a cukros mentateát, amit szintén az arab népekkel kötök össze. De most, hogy mondod, utána is járok ennek. Akár meg is kérdezhetném a pultos fiút, tök helyes srác.

     
  • At 12:24 du., Anonymous Névtelen said…

    Ahhhá, szóval így kell a humuszt! Köszi a receptet!

     
  • At 7:41 du., Blogger Brünnhilde sziklája said…

    Jajjajajjj, azért nem pont. Emlékezetből csináltam, pár hónappal ezelőtt olvastam a receptet és éppen nem volt netem (átmeneti pár nap a kábel és a mobilnet között).
    Szóval nem kell bele ennyi olaj, mert a saját főzőlevével kell elturmixolni. Ez az egyik.
    A másik, hogy a szezámmagot nem kell beáztatni, hanem szárazon ledarálni és vizzel, fokhagymával és kevés olivaolajjal addig turmixolni, amig sima nem lesz. Ez a tahini, amire én emlékeztem, de mivel nem kaptam sehol, ezért kevertem a beáztatott szezámmagot a csicseriborsóhoz.
    És ami még ennél is fontosabb, én nem emlékeztem arra, hogy egy citrom levét is hozzá kell facsarni a hummuszhoz.
    Hamarosan jön egyébként az új poszt, mert borzasztóan tetszik, hogy én is meg tudom csinálni és izlik annyira, hogy felvegyem a 'repertoárba'.
    Itt van egyébként egy hummusz recept, azt hiszem, ezt fogom lekottázni:
    http://www.noilapozo.hu/20090320/igy_keszul_a_hummusz_recept
    Persze csak egyszer, utána úgyis kialakul valami egyéni módszer. Édeskömény például szerintem pont kétszer annyi kell hozzá, mint amit ez a recept ir. Nagyon érdemes vele kisérletezni, egyáltalán nem olyan nagy munka, gyakorlatilag a turmixolás az, ami mellett ott kell állni.

     
  • At 7:15 du., Anonymous rpanni said…

    Alkotmány, nem Alkotás :-)

     
  • At 2:07 du., Anonymous Névtelen said…

    Good dispatch and this mail helped me alot in my college assignement. Thanks you seeking your information.

     
  • At 9:06 du., Anonymous Névtelen said…

    Sorry for my bad english. Thank you so much for your good post. Your post helped me in my college assignment, If you can provide me more details please email me.

     

Megjegyzés küldése

<< Home