Rás, zerinted mi az a nagy különbség? Szerintem a legfontosabb azonosságok (már persze azon túl, hogy mindkét zene szar) - kizárólagosságra törekszenek - nem tűrnek ellenvéleményt - egyszerűsitett ideológiával dolgoznak, pontosabban hittel - egybitesek; vagy velünk vagy (1), vagy nem (0), de akkor ellenünk (magyar (1) vagy nem magyar (0), ellenség (0) vagy barát (1), megbizható, nem megbizható, stb) - a vezetésre kiválasztottak előbb utóbb az őszintén hívők fejére nőnek és rettenetesen kizsigerelik őket.
A különbség mindössze a baloldal és a szélsőjobboldal közti különbség. Nekem nem mindegy. A "Bella ciao" egyébként (amelynek itt valóban egy elég szörnyű feldolgozását hallhatjuk) a II. világháború idején az olasz partizánok - szerintem szép - dala volt, s nyilvánvalóan ők láthatók az archív felvételeken. Ismétlem, én különbséget teszek a fasiszták és a fasiszták ellenfelei között. "Legyetek igazságosak, ne mérjetek egyenlő mértékkel!" (Bálint György: Intelmek kezdő felháborodóknak)
Rás, ebben kétségtelenül igazad van, de egyrészt a két egyme egymástól függetlenül alakult ki, és csak a II. világháborúban csaptak össze, másrészt, Sztálin és utódai nagy valósznűséggel Hitler nélkül is ugyanúgy eljutottak volna a személyi kultuszig meg a koncepciós perekig. Azt én is elismerem, hogy megálltották a fasiszta népirtást, de mindamellett ők is nagyon jó úton haladtak afelé, hogy megcsinálják a saját népirtásukat - más alapokon. A Ciao Bella-t én sajnos csak dobozgitár kisérettel ismerem, ez a lakodalmas rockos változat csak egy picit rosszabb annál.
Súlyos tévedésnek tartom egyenlőségjelet tenni baloldaliság, antifasizmus és Sztálin közé. Amivel természetesen nem akarom azt állítani, hogy semmi közük egymáshoz. Sajnos volt.
Nem is egyezőség van köztük, hanem közös eredő. Vagy hogy egy még hülyébb, ezúttal biológiai hasonlatot mondjak, olyna vadhajtás, ami könnyen elburjánzik. Nem is tudom, van-e a világon olyan eszme, ami nem torzulhat el.
12 Comments:
At 11:12 du., Névtelen said…
Súlyosan nem értünk egyet. Nem zeneileg, hanem történelmileg, etikailag.
At 1:22 de., tamas said…
Ras, ugy erted, hogy merheto a kulonbseg, nem merhetetlen?
At 1:28 de., tamas said…
Ras: Bocs most latom, hogy nem a kulonbseg, hanem a kulonbsegtelenseg merheto... Nem ertem, eddig kulonbsegnek olvastam, ugy volt ertelme.
Szoval Brunhilde szerint a ket dolog ugyanaz, szerinted meg nem? Akkor csatlakozom az allaspontodhoz.
Vagy epp forditva, B. szerint merhetetlenul tavoliak, es szerinted meg ugyanazok?
At 9:05 de., Névtelen said…
tgaal: Én úgy értettem, hogy Brünnhilde szerint nincs különbség, szerintem meg mérhetetlenül nagy különbség van.
At 5:12 du., tamas said…
Az ha egyidoben, ugyanabban orszagban letezne a ket csoport, akkor a barikad ellentetes oldalain allnanak, en ugy velem.
En a zeneben is nagy kulonbseget erzek, nekem az egyik tetszik, a masik meg nem tetszik.
At 5:34 du., Brünnhilde sziklája said…
Rás, zerinted mi az a nagy különbség?
Szerintem a legfontosabb azonosságok (már persze azon túl, hogy mindkét zene szar)
- kizárólagosságra törekszenek
- nem tűrnek ellenvéleményt
- egyszerűsitett ideológiával dolgoznak, pontosabban hittel
- egybitesek; vagy velünk vagy (1), vagy nem (0), de akkor ellenünk (magyar (1) vagy nem magyar (0), ellenség (0) vagy barát (1), megbizható, nem megbizható, stb)
- a vezetésre kiválasztottak előbb utóbb az őszintén hívők fejére nőnek és rettenetesen kizsigerelik őket.
At 9:42 du., Névtelen said…
A különbség mindössze a baloldal és a szélsőjobboldal közti különbség. Nekem nem mindegy.
A "Bella ciao" egyébként (amelynek itt valóban egy elég szörnyű feldolgozását hallhatjuk) a II. világháború idején az olasz partizánok - szerintem szép - dala volt, s nyilvánvalóan ők láthatók az archív felvételeken.
Ismétlem, én különbséget teszek a fasiszták és a fasiszták ellenfelei között. "Legyetek igazságosak, ne mérjetek egyenlő mértékkel!" (Bálint György: Intelmek kezdő felháborodóknak)
At 10:20 du., Brünnhilde sziklája said…
Rás, ebben kétségtelenül igazad van, de egyrészt a két egyme egymástól függetlenül alakult ki, és csak a II. világháborúban csaptak össze, másrészt, Sztálin és utódai nagy valósznűséggel Hitler nélkül is ugyanúgy eljutottak volna a személyi kultuszig meg a koncepciós perekig.
Azt én is elismerem, hogy megálltották a fasiszta népirtást, de mindamellett ők is nagyon jó úton haladtak afelé, hogy megcsinálják a saját népirtásukat - más alapokon.
A Ciao Bella-t én sajnos csak dobozgitár kisérettel ismerem, ez a lakodalmas rockos változat csak egy picit rosszabb annál.
At 11:11 du., Névtelen said…
Súlyos tévedésnek tartom egyenlőségjelet tenni baloldaliság, antifasizmus és Sztálin közé. Amivel természetesen nem akarom azt állítani, hogy semmi közük egymáshoz. Sajnos volt.
At 11:22 du., Brünnhilde sziklája said…
Nem is egyezőség van köztük, hanem közös eredő. Vagy hogy egy még hülyébb, ezúttal biológiai hasonlatot mondjak, olyna vadhajtás, ami könnyen elburjánzik.
Nem is tudom, van-e a világon olyan eszme, ami nem torzulhat el.
At 4:14 de., Kinga said…
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
At 4:18 de., Kinga said…
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
Megjegyzés küldése
<< Home