Brünnhilde szikláján

Valló világ

2009/12/22

Varázsfuvola, avagy miről álmodnak a kamaszok

Nagyon vártam már a Varázsfuvola Vigszinházbéli felújitását. Elsőlegjobban persze azért, mert három estén Polgár László énekli Sarastrót (két előadásra vettem jegyet, a mai főpróbára meg ajándékba kaptam egy belépőt, örök hála és köszönet érte az ajándékozó operavilág.hu-nak. Másodiklegjobban persze a mű, a Varázsfuvola miatt, amit én szeretek, de aminek a régi rendezését már látni sem birtam, annyira unalmas, semmitmondó és szürke volt. Valósággal megkönnyebbültem, amikor pár éve végre levették a repertoárról. Reménykedtem benne erősen, hogy hamarosan újra előveszik, és valaki olyanra bizzák rá, aki nem csak szinpadra állitja, de mélyen belenéz a darabba és értelmezi is.

Az új rendezés (Marton László munkája) szinte teljesen megfelel az elvárásaimnak, a zárókép kivételével borzasztóan tetszik. Marton a kamaszok felnőtté válásának folyamatát választotta a történet vezérfonalának. Azért irom, hogy választotta, mert a Varázsfuvola nagyon sok rétegű történet, az egyes előadásai csak egy-egy dimenzióját tudják megmutatni. Ha egy réteget tisztességesen megmutat, az előadás jó - a Varázsfuvolából több tucatnyi, egymástól teljesen eltérő előadást lehetne rendezni.

Tamino tehát egy kamaszfiú, történetünk elején éppen erotikus álmaival és félelmeivel küzd. Elég erős felütés, a három Hölgy gyakorlatilag partiba vágja az alvó fiút. Sőt, ébredés után a MILF Éj Királynője egyenesen a cipőjére térdel.
Pamina fényképe MMS-en érkezik, és Papageno szájára sem aranylakatot zárnak, hanem a mezzó Hölgy nemes egyszerűséggel lesmárolja, amitől madáremberünk egyből szájzárat csőrzárat kap. A feloldás is hasonló, csak az a szoprán Hölgy ajkáról érkezik.

A rendező igen következetesen végigviszi az álom vonalat, Paminát is igy ismerjük meg, csak az ő álma dermesztőbb, őt Monostatos zaklatja. A szülők, az Éj Királynője és Sarastro közötti purparlét is álmában dolgozza fel a lány.

És igy tovább, a fiatalok körül lassan megfordul, tótágast áll a világ, egészen addig, mig a próbák után immár felnőttként ismét helyükre nem kerülnek a dolgok.

A diszletet tervező Michael Levine zseniális munkát végzett. Egy gyönyorű szőnyeg, egy ágy (többféle takaróval, egy sötét mintással Taminonak, egy rózsaszinnel Paminának, és egy fehérrel a haldokló öregasszonyként megjelenő Papagenának), szék, asztal, néhány lámpa adja a diszletet. A nagy ötlet az, hogy ezek a diszletek folyton mozognak, a padló sikja elfordul, a szőnyeg hol hátul, hol oldalt, hol ferdén, hol a fejünk felett van. Kár- egyben gyönyörű rendezői üzenet- hogy a darab végére el is tünik. Minden bútordarab megmarad, csak az a gyönyörű, szines, barátságos szőnyeg nem kerül vissza a helyére. Közhely persze, hogy a felnőttek világa már keményebb, barátságtalanabb, de igy elmondva valahogy mégis szivbe markol.
Illetve markolna, mert a végét (szerintem) elrontja a rendező; a szinpad hátuljából előre gurul egy nézőtér, a székeken az összes szereplővel. Nekem ebből az jön le, hogy ugyan, ne hülyéskedj már, nehogy komolyan vedd, ez csak szinház.
Hát nem, nem szinház, azok ott a szinpadon valóságos, átélhető és megérthető sorsok.
Ezt az átélést nagyban segiti, hogy az előadás magyar nyelvű, és csodamód a legtöbb szereplőt tökéletesen lehet érteni.

Ami az énekeseket illeti, sorban, szinlap szerint:

Polgár László Sarastrója egy legenda. Pontosabban egy élő, eleven legenda, a hang gyönyörű, aszaltszilva illatú, olyan csokoládéizű mélységekkel, amitől én egyszerűen elolvadok. Lehetett érezni, hogy a délelőtti időpont nem a legmegfelelőbb a hangjának, de profi előadóként mindent meg tud oldani.

Brickner Szabolcs Taminója nyútotta a legkellemesebb meglepetést. Egy kiforrott, szép hangú Taminót hallhattunk és láthattunk. Külön nagy piros pont a tökéletesen érthető szövegért. Tenortól ritkán lehet ilyen szépet hallani.

Miklósa Erika Éj Királynője nekem csalódás. A csúcshangjai szépek és stabilak, de középen -attól lejjebb meg pláne- kiürül a hang és lebegni kezd. Persze lehet neki sem jó reggel énekelni, megvárom még az esti előadásokat, mielőtt végleg kimondanám, hogy nem tetszik.

Hajnóczy Júlia Paminája sem tartozik a kedvenceim közé, a hang valahogy nem tudja bejárni azokat a magasságokat, amiket egy Paminának be kéne. Persze, reggel volt, szóval róla is majd 27-án, az esti előadás után.

Fodor Beatrix Első Hölgye egy főnyeremény. Gyönyörű, üde szoprán, még a korai időpont sem ártott neki.

Szolnoki Apollónia Második Hölgye nem nagyon tünt fel a két remek Hölgy között.

Gál Erika Harmadik Hölgye is telitalálat, szép, egészséges, rendkivül érzéki mezzó hang, a jelek szerint szintén immunis a napszakokra.

Bede Fazekas Csaba Öreg Papja bár kis szerep, de sikerült még annál jobban eljelentékteleniteni.

Wendler Attila Első Papja meglepően jó.

Cser Krisztián Második Papja szintén, bár ő basszus, azok nálam mindig könyebben kapnak jó kritikát. De viccen kivül, szép, fiatal hang, nagy jövőt jósolok neki.

Nagy Ervin Papagenoje egy tévedés. Gratulálok egyébként, mert prózai szinész létére hallatszik, hogy rengeteget foglalkozik a hangjával és technikailag is képezi magát. De hát a hang, az bizony matt és testetlen. A szinészi megformálás kiváló, a prózai részeknél meg ugye hatalmas előnyben van az éneklésre szakosodott operásokkal szemben, szóval a figura el van adva, még én is megvettem. De akkor is, ez a hang nem operába való, egészen mélyről, gyomorszájból énekel.

Rácz Rita Papagenája fantasztikus. Először ugye öregasszonyként jelenik meg, a fiatal, huszonpár éves énekesnő valami elképesztő rekedt, göthös vénasszonyhangot ad ki magából, telitalálat.

Megyesi Zoltán Monostatosa tetszik. Még úgyis, hogy szerintem itt Mozart tévedett; Monostatost baritonra, vagy még inkább basszusra kellett volna irni. A fene se gondolta volna, hogy a cuki kis Don Ramiro meg Ferrando ilyen szemét tud lenni. Igazán megtalálhatnák már ezt a fiatal tenort a Mesterdalnokok
Dávidjával.

A Három Gyermek neve sajnos nincs kiirva az opera honlapján. Kár, mert megérdemelnék, nagyon szépen énekeltek, és ügyesen is játszottak. Nagy bravó mind a három srácnak.

Fischer Ádám vezényléséről most nem nagyon tudok mit mondani, ez az új rendezés annyira lekötötte a figyelmem, hogy nem igazán tudtam figyelni a zenei megvalósitásra. Illetve, nyilván jó lehetett, mert nem voltak zavaró tempók, rossz belépések (eltekintve pár kisebb énekesi hibától), engedte érvényesülni az énekeseket. Meg aztán a Vig akusztikáját is szoknom kell még, olyan itt operát hallgatni, mintha hirtelen lakást cseréltem volna.

Annyit még megjegyeznék, hogy a Vig szinpadtechnikája sokkal halkabb, mint az Operaházé. Egész meglepődtem, hogy a forgószinpad nem nyikorog bele a zenébe.

A rendezés szerintem gyeremekek számára is emészthető (az első, erotikusan meglehetősen túlfűtött álomjeleneteket kivéve), de azért előadás előtt érdemes elbeszélgetni a kölykökkel arról, hogy ők szoktak-e álmodni és miket, hogy szeretnének-e már felnőttek lenni és milyennek képzelik azt. A felnőtteknek meg feltétlenül érdemes megjegyezni, hogy a kamaszokban néha tényleg tótágast áll a világ, segiteni kell őket abban, hogy helyükre kerüljenek és leülepedjenek a dolgok bennük. Pedagógiai üzenetét tekintve telitalálat ez a rendezés egyébként.

Polgár László énekel
.

Címkék: ,

Csokimérgezés

Tényleg ott tartok, hogy pár hétig csokira -de talán bármilyen édességre- nézni sem birok.
Bonbonokat készitettem ajándékba, hát ennyit nyalakodni, kóstolgatni, a könyökömön folyó csokoládénak a nyelvemből akadályt épiteni, mit nem mondjak, durva volt. Tényleg. Nem birok édességre nézni se.

Datolya bonbon
40 deka datolyát kimagoztam, apróra vágtam, 5 deka vajjal és 3 evőkanál vizzel 8-10 perc alatt puhára pároltam. Amikor kezelhetőre húlt, beleeresztettem a botmixert és pürésitettem. Közben fél marék diót durvára vágtam és száraz vasserpenyőben megpiritottam. Ugyanezt tettem egy 10 dekás zacskó szeletelt mandulával is. A datolyamassza negyedébe a diót, a többi részébe a mandulát kevertem bele. (a végeredményt tekintve azt kell mondanom, hogy a diós változat sokkal-sokkal finomabb. Ennél fogok maradni, a mandula másra való). A diódarabos masszát alufóliára simitottam, egyenletes, centi magas rétegben. Hűtőben dermesztettem, másfél centis kockákra vágtam. A mandulás masszából vizes kézzel diónál kisebb golyókat formáltam.
Közben egy lábos forró vizre rátettem egy kerek fenekű inoxtálkát. A tálka ne érjen a vizbe, és feküdjön fel a lábas peremére. A tálkában felolvasztottam egy 20 dekás Szerencsi keserűcsokit. Gyakorlatilag ez egy habüst, de nekem olyan nincs. Mivel a felolvadt keserűcsoki olyan sűrű volt, hogy nem lehetett benne mártogatni a bonbonokat, tettem bele 5 deka vajat. Aztán még 5 dekát, aztán megint. Összesen tehát 15 deka vajjal volt olyan állagú a massza, hogy bele lehetett mártani a datolyás cuccost. A diós kockákat és a mandulás golyókat hústűre tűztem, bemártottam az olvadt csokiba, kicsit lecsöpögtettem és egy hűtött fémtálcára teritett alufóliára helyeztem.
A diós kokckák tetejére azonnal nyomtam egy negyed gerezd diót, a mandulásakat most hagytam natúr csokis golyóknak, mert elfelejtettem mandulát félretenni a diszitéshez.

Birsalma bonbon
Volt közben egy jó 30 dekás darab birsalmasajtom is, azt is felszeleteltem, kábé centis vastagra, és két centis oldalú háromszögekre. Mindegyikre tettem egy darabka diót (a kevésbé szépeket, amik kimaradtak a datolyás cuccból) és együtt mártottam őket a csokiba. Ezek a kis háromszögek is mentek az alufóliával bevont tálcára.

Meggyes marcipán bonbon
Mivel még mindig maradt csoki, kicsit túrtam a kamrát és találtam egy darabka marcipánt, meg egy zacskó aszalt meggyet. A marcipánt kis kockákra vágtam, mindegyikbe nyomtam 1-1 szem aszalt meggyet és ezt is csokiba mártottam.

Aszalt meggy nyárson, csokiruhában
És mivel még mindig maradt csoki, a megmaradt aszalt meggyet fogpiszkálókra szúrtam, 5-6 szemet egy kis mininyársra, és ezt is bemártottam a csokiba.

Mivel még mindig maradt csoki, de két és fél órányi keverés, formázás, szeletelés és mártogatás után már egy csepp erőm nem maradt még tovább ötletelni, szóval ezt a csokit bevágtam a hűtőbe, majd holnap felengedem tejjel és lesz belőle forró kakaó reggelire - feltéve, ha meg birom inni, mert mondom, teljesen elteltem az édességgel.

A kész bonbonokat pici kis papirkosárkákba ültettem, aztán amikor elfogyott a papirkosár, akkor féltenyérnyi darab alufóliába csomagoltam őket.

Vannak itt a lakásban mindenféle kóbor bonbonos dobozok, fémdobozkák, apró kis kosárkák, ezekbe lesz csomagolva a cuccos. Az idén ez lesz az én ajándékom - már ha ez ajándék egyáltalán, de sajnálom, többre nem vagyok kapható, egyszerűen herótom van a karácsonyi hisztériától. Ez a kis kreativkodás viszont nekem is jólesett, remélem, a megajándékozottaknak is izleni fog.

Boldog Karácsonyt!



Ja, egy jótanács: a csokimáz a sok vajtól kissé megpuhult, nem lett olyan jó, kemény, roppanós, mint ahogy azt a kitűnő Szerencsi csokitól elvártam volna. Legközelebb kevesebb vajat teszek bele, egyrészt, hogy roppanós maradjon, másrészt, a rosseb se akar 60 bonbonnal kijönni a dologból, amikor csak 40-re van szükség :-)) Valahogy megtanulom majd a sűrűbb csokit kezelni.

Címkék:

2009/12/21

A nap kommentje

29726 • Pancoletti Előzmény 29725 2009-12-21 18:18:56
szerintem meg kapd be a faszom, te okostojás.
:(


A magas kultúra jegyében, a Fórum - Mi újság a Magyar Állami Operaházban? cimű topikból.
Jah, és mindehhez a kiindulás egy Don Carlos előadás volt, hogy a karmester túl gyors tempókat vett-e, és a fellépő szoprán beteg volt-e, és ha igen, miért nem találtak beugrót.

Úgy döntöttem, hogy inkább röhögök rajta. Tényleg, néha rendkivül szórakoztató figyelni, ahogy elszabadulnak mások indulataai.

És persze hallgatok egy kis Don Carlos - mi mást, mint Fülöp áriáját a 3. felvonásból. Jevgenyij Nyesterenko, 1978. Scala, Milano.

Címkék: ,

2009/12/19

Válságkarácsony

5-6 évvel ezelőtti szinten a vásárlási kedv, irja a hvg.hu.
Mondjuk, én már évekkel ezelőtt kivontam magam a nagy ajándékozási őrületből, és tulajdonképpen nem is akkora baj, ha nem árasztja el a háztartásokat több ezer mécsestartó, diszgyertya, elektromos talp- és narancsbőrmasszirozó, LCD tévé és műselyemsál, meg vicces zokni és hamisitott parfüm.
Na jó, bevallom, vettem pár fémdobozkát, egy óráiási libamájat, két kiló libahájat - ez lesz az idén az ajándékom, libamáj zsirjában, esetleg még összeütök mellé pár üveg sütőtöklekvárt.
Slussz.
Több az annál, hogy szakad a hó, és az Operaházban elég gyenge szereposztással megy a Bohémélet. Annyira gyengével, hogy nem is biztos, hogy megéri nekem most megküzdeni a jéghideg széllel és a járdákra fagyott sós latyakkal.

Inkább megpróbálom Lujzanagysámot megtanitani, hogy pisilhet a zuhanytálcába. Szegénykém a Cushim-kór miatt 3-4 liter vizet megiszik egy nap, egy kinszenvedés neki egész nap bezárva lenni.

Címkék:

2009/12/16

Hétköznapi félelem

Az egyik sarkon, az általános iskola tornatermének a falán ki van téve egy óriásplakát. Nincs rajta semmi különös, 12 egy tucat fehérnemű reklám: szép, karcsú nő fekete csipkével szegett fehér bugyiban és melltartóban, félkönyéken, széles terpeszben hever. Grafikailag egy gagyi, művészileg leginkább a régi egyiptomi festményekre hajaz, már legalábbis annyiban, hogy a modell úgy pózol, hogy minden lényeges testrészéből a legnagyobb felület látszódjon. Egyik melle oldalról, a másik elölről, a dekoltázs felülről, a punci alulról. Egy anatómiai lehetetlenség, dunsztom sincs, hogy csinálják, hogy egy nőnek a lába köze alulról, a melle köze viszont felülről legyen fényképezve.
Na mindegy.
Már a plakát kikerülésének másnapján megjelentek rajta a firkák, a puncira például fekete filctollal ráirták, hogy "PIINNA". A fehér melltartón kis fekete folt mutatja, hogy ha nem mellemelő lenne szilikonnal bélelve, ott látszana a mellbimbó.
Biztos kölykök firkálják össze, végülis igazuk van, ők legalább őszinték, és az anatómiai ismereteik is szemmel láthatólag jobbak, mint a kép készitőié és megrendelőié.
Ma reggel aztán rá kellett jönnöm, hogy nem, nem kölykök firkálják össze a plakátot.
Vittem ki a kutyát, csak a szemem sarkából láttam, hogy egy pasi áll a plakát alatt és cigizik. Középkorú, se nem jól, se nem rosszul öltözött pasi. Egy teljesen érdektelen senki, észre sem vettem volna, ha kicsit gyérebb a forgalom és át tudtunk volna menni a túloldalra. A forgalom azonban nagy volt, várnom kellett, fogni a kutyát, jobbra-balra figyelni, hogy mikor mehetünk át.
Igy esett meg, hogy éppen láttam, amikor a pasi elnyomta a cigarettáját a plakátnő mellbimbóján. Lazán, természetes mozdulattal, éppen szemmagasságban volt neki a fekvő nő bal oldali, felülről fényképezett melle. Nagyot slukkolt, mielőtt kivette a szájából a csikket, kétszer megforgatta a csirizes papiron, és közben oldalra, messzire kifújta a füstöt.
Nem is tudom, miért szerettem volna, ha ez az utolsó lehelete. Minden vágyam az volt, hogy holtan essen össze az az ember ott. Persze nem esett össze, sétált tovább.
Végre nekem ritkultak az autók, át tudtunk menni az úton. Két sarokkal később vettem észre, hogy a kesztyűtlen kezemmel görcsösen markolom a mellemen a kabátot, és rettenetesen fázom.

Címkék: , ,